WYCIECZKI ZE ZWARDONIA

Latem i zimą

1. Willa Jasień 814 m. npm – Beskidek – Skalanka 867 m. npm – Zwardoń Bór – Willa Jasień
Wycieczka na ok. 2-2,5 godz. w zależności od wariantu: idziemy od domu drogą asfaltową w kierunku Zwardonia (droga nazywa się Aleja Zakochanych). Przy pensjonacie Na Beskidku skręcamy w lewo na Skalankę. Idziemy drogą asfaltową w górę, za chwilę lekko w dół. Przed nami zbocze Skalanki (trasa narciarska). Można wejść na Skalankę i wrócić z powrotem tą samą drogą. Można zejść w dół po nowo zbudowanej drodze z płyt betonowych do drogi prowadzącej na Słowację. Dochodzimy do drogi, skręcamy w lewo w kierunku Soli. Idziemy drogą asfaltową ok. 1 km. Dochodzimy do miejsca, gdzie droga asfaltowa biegnie prosto, lekko w dół, skręcamy ostro w lewo na drogę gruntową w górę: jest wyraźna tablica prowadząca do pensjonatu „Na Beskidku”. Przy pensjonacie „Na Beskidku” skręcamy w prawo w stronę naszego domu i Rachowca.

2. Willa Jasień 814 m.npm – Rachowiec 954 m. npm – Willa Jasień
Wycieczka na ok. 1-1,5 godz, trzeba mieć dobre buty, bo miejscami jest stromo, może być też trochę błotniście po opadach deszczu. Jak jest dobra pogoda, to z Rachowca pięknie widać Tatry Zachodnie i Beskidy. Idziemy od domu w górę, za ok. 150 m jest mała przełęcz, gdzie droga asfaltowa skręca ostro w lewo, w kierunku karczmy. My idziemy w prawo w górę, czarny szlak prowadzi na Rachowiec.

3. WIELKA RACZA 1236 m. npm – dojazd ze Zwardonia do miejscowości Laliki ok.23 km. Czas dojazdu w zależności od warunków na drodze – ok. 30-50 minut. Jest tam 10 km tras narciarskich, w tym jedna czarna i 4 czerwone. Bardzo polecamy wyjazd na narty tam, zwłaszcza jeśli ktoś woli bardziej strome trasy. Zjeżdżamy w dół do Zwardonia, przejeżdżamy przejście graniczne, zjeżdżamy w dół do miejscowości Skalite, ok. 5 km od granicy przy przystanku autobusowym skręt w lewo w kier. Oszczadnicy (Wielka Racza). Są tablice, ale trzeba uważać. Kierujemy się na Oszczadnicę. W Oszczadnicy dojeżdżamy do skrzyżowania T: skręt w lewo w kier. Laliky. W tym przypadku pomocna będzie nawigacja.

4. Zwardoń – Soblówka 650 m. npm – Mała Rycerzowa 1207 m. npm – Hala Rycerzowa 1165 m.npm – Soblówka – Zwardoń (wycieczka w sezonie od wiosny do jesieni)
Jedziemy samochodem drogą przez Stańcówkę (mijamy karczmę Swojskie Klimaty), przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, dojeżdżamy do drogi głównej, skręcamy w prawo w kierunku Rajczy. W Rajczy na rondzie w prawo w kierunku na Ujsoły, Glinkę. W Ujsołach skręcamy w prawo w drogę asfaltową do Soblówki. Parkujemy samochód przy kościele w Soblówce. Szlakiem żółtym idziemy w kierunku Rycerzowej. Idziemy w górę, czasami dość stromo, ok. 1,5 godz. Przy wyjściu z lasu, prawie na samej górze, żółty szlak odchodzi w lewo, my idziemy zielonym szlakiem prosto, przez łąki na Małą Rycerzową. Wokół piękne widoki, również na Tatry Zachodnie. Mijamy Małą Rycerzową schodzimy lekko w dół i w lewo do schroniska na Hali Rycerzowej. Tam można coś zjeść, napić się, posiedzieć i następnie zejść czarnym szlakiem do Soblówki. Cała wycieczka, bez popasu w schronisku to ok. 4-4.5 godz. Na tę wycieczkę trzeba być zaopatrzonym w dobre buty, po drodze może być błotniście miejscami. Wycieczka ma sens przy dobrej pogodzie, gdy jest sucho.

5. Zwardoń – Rycerka Górna 650 m. npm – Wielka Racza 1236 m.npm – Rycerka Górna – Zwardoń. (wycieczka w sezonie od wiosny do jesieni)
Jedziemy przez Stańcówkę do drogi na Rajczę, skręt w prawo, dojeżdżamy do Rycerki Dolnej, skręcamy w prawo, dojeżdżamy do parkingu. Stąd wspinamy szlakiem ok 2-2,5 godz. na Wielką Raczę. Tu mamy piękne widoki dookoła na okoliczne góry, Małą Fatrę, Tatry Zachodnie. Dalej możemy albo wrócić tą samą drogą do Rycerki, albo pójść szlakiem po grani i po ok. 1h marszu zejść szlakiem w lewo w dół na ścieżkę beskidzką do parkingu w Rycerce Górnej. Na szczycie Wielkiej Raczy po polskiej stronie jest schronisko drewniane, można tam zjeść i udać się w dalszą drogę. Całość wycieczki, z popasem w schronisku – ok 4-5 godz.

6. Zwardoń – Węgierska Górka – Żabnica – Hala Boracza 860 m.npm – Hala Lipowska 1324 m.npm – Hala Rysianka 1290 m.npm – Żabnica – Zwardoń (wycieczka w sezonie od wiosny do jesieni)
Samochodem dojeżdżamy do ronda w Węgierskiej Górce, skręcamy w prawo na Żabnicę.
Dojeżdżamy do miejsca, gdzie jest plac (parking, budynki) – około 7-9 km. Można tu zostawić samochód i pójść w prawo drogą asfaltową w górę doliną potoku, ok. 1 godz, na Halę Boraczą (jest tam możliwość posiłku i napoje, ale to nie jest restauracja, raczej barek). Na Halę Boraczą można dojechać samochodem, ignorując zakaz ruchu pojazdów, jest to dozwolone dla mieszkańców i turystów tam mieszkających. Droga asfaltowa prowadzi w górę, są serpentynki, jest bardzo widokowo. Sama Hala Boracza stanowi punkt wypadowy na Lipowską , Rysiankę i Pilsko, ale jest to dłuższa wycieczka, na Lipowską i Rysiankę – tam i z powrotem ok. 4,0 godz. Na Hali Lipowskiej jest schronisko i jest bardzo dobre jedzenie.

7. Zwardoń – Żilina – Terchowa – Mała Fatra (Dolina Vratna – Wielki Krywań) – Zwardoń
albo : Zwardoń – Żylina – Terchowa – Stefanova – Terchova – Zwardoń
(wycieczka od wiosny do jesieni, narty Mała Fatra – zimą)
Jedziemy przez przejście graniczne w Zwardoniu w kierunku Cadcy i Żiliny. W Żilinie kierujemy się na Terchową, droga nr 583, w kierunku Małej Fatry. W miejscowości Terchowa skręcamy w prawo, w ulicę Janosikovą prowadzącą do doliny Vratnej (ok 8 km). Dojeżdżamy do parkingu, wokół piękne zalesione góry. Idziemy do dolnej stacji kolejki gondolowej na Chleb, wjeżdżamy na górę. Stamtąd można zrobić sobie piękną pieszą wycieczkę (ok 40 min w jedną stronę) na Wielki Krywań lub Chleb. Cudne widoki! Oczywiście najlepiej, jak jest niezła pogoda i dobra widoczność. Dojazd do Doliny Vratnej to ok. 1,5 godz w jedną stronę (ok 75 km)

Opcja wycieczkowa – MAŁY ROZSUTEC – z drogi dojazdowej do doliny Vratnej skręcić w lewo do miejscowości Stefanova i pójść na górę Mały Rozsutec. Jest to bardzo atrakcyjna wycieczka na 5-6 godzin, jednak dość wymagająca (po drodze liny, haki, pomosty, drabinki przy wodospadach). Wycieczka na cały dzień, bardzo atrakcyjna widokowo, jednak trzeba być sprawnym fizycznie i nie mieć lęku wysokości oraz mieć oczywiście bardzo dobre buty.

UWAGA: na terenie Słowacji należy bezwzględnie przestrzegać ograniczeń prędkości. Za przekroczenie o kilka km można zapłacić mandat. Od zimy 2018 przy wjeździe na drogę ekspresową D3 obowiązują winiety. Można je kupić 100 m po przekroczeniu granicy lub na stacji benzynowej MOYA w Zwardoniu. Winieta 10 dniowa – 10 EUR, 14 dniowa – 14 EUR, roczna – 50 EUR. Trzeba ją bezwzględnie mieć, kamera identyfikuje każdy pojazd i automatycznie sprawdza, czy jest wykupiona. Można oczywiście bez winiety zjechać w dół do miejscowości Skalite i zwykłą drogą dostać się do głównej drogi na Cadcę i Żylinę.

8. Zwardoń – Żilina – Rajeckie Teplice (baseny termalne hotel APHRODITE) – Zwardoń
Ponownie jedziemy przez przejście graniczne w Zwardoniu, dojeżdżamy do Żiliny. W Żilinie kierujemy się na Previdzę i Rajeckie Teplice na drogę nr 64. Kilkanaście kilometrów za Żiliną są Rajeckie Teplice, mijamy miejscowość, dojeżdżamy do miejsca, gdzie po prawej stronie wznoszą się stromo zalesione skały, jest skręt z osobnego pasa w lewo do uzdrowiska Rajeckie Teplice; po prawej stronie 150 m od skrętu jest Hotel Aphrodite. To tam są super baseny termalne, 2 w budynku, 5 na zewnątrz. Wejście na 2 godz (+ 15 min) na baseny kosztuje ca 13 euro ( w niedziele i święta 15 euro/osoby), wejście na baseny plus sauny i łaźnie na 3 godz. – ok. 22-23 euro, parking 1 euro. To są wody lecznicze, naprawdę warto tam pojechać i się pogrzać, nawet latem. Nie ma tam zjeżdżalni ani płytkich baseników dla małych dzieci, więc z małymi dziećmi nie polecamy tej wycieczki. To jest ok. 72 km w jedną stronę ( ok 1 godz. 20 min ) od domu. Należy unikać niedziel i popularnych świąt – za dużo ludzi.

Bardzo polecamy tę wycieczkę – trzeba zarezerwować na nią ok 5-6 godz.
Po drodze w sezonie letnim można zahaczyć o ruiny zamku średniowiecznego w Liepawie – skręt w prawo ok. 5-6 km za Żyliną, 5-6 km przed Rajeckimi Teplicami. Bardzo ciekawa wycieczka na ok. 1,5-2 godz. Uwaga: na ekspresówce D3 obowiązują winiety – patrz pkt 7

9. Zwardoń – Koniaków – Istebna (stok narciarski, basen) – Ochodzita – Zwardoń
Zjeżdżamy drogą przez Stańcówkę w dół do drogi na Rajczę, skręcamy w lewo. Droga prowadzi nas do S1, NIE skręcamy w kierunku Żywca lecz jedziemy prosto i w dół, w lewo pod wiadukt, w kierunku na Jasnowice, Jablunkov, Koniaków, Wisłę. Dojeżdżamy zaraz do ronda, skręcamy w prawo. Droga prowadzi w górę przez Laliki. Za 3-4 km dojeżdżamy do drogi, skręcamy w lewo na Jablunkov, Wisłę, Koniaków, Istebną. Przy tej drodze, w Koniakowie, za 6-8 km jest Karczma Ochodzita, olbrzymi drewniany stylowy budynek z parkingiem. Jest tam bardzo dobre i obfite jedzenie w dobrych cenach.
Bardzo polecamy tę karczmę.
Jedziemy prosto przez Koniaków do Istebnej, przy wyciągu krzesełkowym Zagroń jest basen rekreacyjny kryty ze zjeżdżalnią, odpowiedni dla dzieci, jest też jaccuzzi, sauna fińska, łaźnie parowe. Spod domu do Istebnej jest dokładnie 23 km w jedną stronę (przez Stańcówkę).

10. PARK LINOWY W ISTEBNEJ – dla dzieci, młodzieży i dorosłych, 4 trasy o różnym stopniu trudności. Do pokonania 43 przeszkody i 180 m zjazdów na linie. Więcej informacji na stronie www.bccamp.pl tel. 888 661 794

11. PUNKT TRZECH GRANIC POLSKA, CZECHY, SŁOWACJA (TRÓJSTYK) – zjeżdżamy w dół przez Stańcówkę, skręcamy w lewo, jedziemy dalej przez Laliki (nie wjeżdżamy na ekspresówkę S1), Koniaków, jedziemy w kierunku Istebnej, Wisły, Jablunkova. Na rondzie skręcamy w lewo (w prawo – Wisła, prosto Jablunkov, w lewo – Jaworzynka, Trzycatek, Trójstyk). Dojeżdżamy do Trzycatka, jest tam parking. Dalej pieszo ścieżką asfaltową w dół ok. 20 minut.

12. Muzeum Browar w Żywcu – byliśmy ostatnio, ciekawe, choć spodziewaliśmy się więcej.

13. GEOPARK GLINKA – gmina Ujsoły, przed granicą ze Słowacją w Glince. Jest tam park linowy dla dzieci i dla dorosłych, zjazd na tzw. tyrolce oraz basen odkryty. Więcej informacji na stronie internetowej www.geopark.com.pl. Od nas jedzie się tam ok. 25-35 min przez Rajczę, Ujsoły – piękna widokowa droga wzdłuż doliny rzeki Soła. To wycieczka w sezonie letnim. Od końca czerwca 2016 – dostępny jest basen zewnętrzny.

14. SZLAKI ROWEROWE – mnóstwo możliwości wycieczek rowerowych, zarówno w okolicach Rycerki, Rajczy, Ujsołów, Soblówki, na Trójstyk (Jaworzynka), piękne trasy na Słowacji dostępne z domu.

15. Góra ŻAR 761 m.npm – z jedynym w Polsce ogromnym zbiornikiem wodnym na szczycie góry (elektrownia szczytowo – pompowa). Dojazd przez Międzybrodzie Żywieckie do dolnej stacji kolejki zębatej która wiezie na szczyt góry. Można tam też wyjść na piechotę albo wzdłuż trasy kolejki, albo drogą asfaltową. Z góry Żar są piękne widoki, oczywiście przy ładnej pogodzie. Jest też pizzeria na samej górze. U podnóża – znany na całą Polskę ośrodek szybowcowy.

16. Zwardoń – Stańcówka – Rajcza – Ujsoły – Glinka – Zakamenne – Oravski Podzamok – Zwardoń
Celem wycieczki jest piękny średniowieczny zamek, położony nad przełomem rzeki Orava na Słowacji. Byłam tam kiedyś – naprawdę warto zobaczyć! To nie są ruiny, to autentyczne, częściowo zrekonstruowane wnętrza, muzeum. Na miejscu trzeba zarezerwować na pewno 3-4 godziny. Jedziemy z domu przez Stańcówkę, dojeżdżamy do głównej drogi, skręcamy w prawo na Rajczę. Na rondzie w Rajczy skręcamy w prawo kierunek Ujsoły, Glinka. Przejeżdżamy granicę, dojeżdżamy do miejscowości Zakamenne, skręcamy w lewo na drogę nr 520. Dojeżdżamy do drogi nr 78, skręcamy w prawo, drogą 78 dojeżdżamy do miejscowości Oravski Podzamok. Jest to ok. 64-67 km od domu.